Gaia Cauchi

Muzyka z Malty - cz. 15

W zeszłym tygodniu pojawił się teledysk Gaii Cauchi do piosenki "Hey Hello". Gdy pierwszy raz zobaczyłem na youTube'ie pomyślałem - „Super!”. Zarówno sama piosenka, jak i teledysk. Zacząłem więc się zastanawiać czy nie napisać znów o maltańskiej muzyce, tylko tym razem o tej wykonywanej przez nastolatków.

No i niestety tu pojawił się problem. Bo fakt kojarzę że jest Gaia, Destiny Chukunyere i… No właśnie dalej pustka. Jest co prawda jeszcze Stefan Galea, o którym pierwszy raz usłyszałem jakieś 10 lat temu, ale dziś do grupy nastolatków nie da się już go zaliczyć.

Skąd więc wziąć więcej wykonawców z tej grupy wiekowej? Pierwsze rozwiązanie na jakie wpadłem to Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Junior Eurovision Song Contest). W końcu o Gaii i Destiny wiem właśnie dzięki niemu. Obie dziewczyny wygrały ten konkurs, Gaia w 2013 roku, a Destiny dwa lata później. Tak więc dziś trochę maltańskiej muzyki w wykonaniu młodszego pokolenia.

Co ciekawe Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywa się zaledwie od 2003 roku, a reprezentantom Malty udało się go już dwukrotnie wygrać. Lepsi byli tylko Gruzini (trzy zwycięstwa), a Białorusini tak jak Malta triumfowali dwa razy.

Gaia Cauchi - Hey Hello

W 2013 roku Gaia wygrał Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci wykonując utwór pt. "The Start".

Destiny Chukunyere - Not My Soul

Destiny to druga Maltanka, która triumfowała w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci (w 2015 roku) śpiewając wtedy właśnie "Not My Soul". W tym roku można ją było zobaczyć w programie Britain’s Got Talent gdzie zachwyciła jury w eliminacjach piosenkę wykonując utwór "Think" Anethy Franklin. Tata Destiny pochodzi z Nigerii, jest piłkarzem grającym w maltańskich klubach od 1997 roku.

Federica Falzon - Diamonds

Federica, śpiewając piosenkę Diamonds, zajęła 4 miejsce, w 2014 roku.

Christina Magrin - Parachute

Christina reprezentowała Maltę w ubiegłym roku zajmując 6 miejsce.

Gianluca Cilia - Perdere l’amore

Ostatni wykonawca to Gianluca Cilia, który będzie pierwszym od 2008 męskim reprezentantem Malty w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Kilka dni temu wygrał krajowe eliminacje do tegorocznej edycji tego konkursu. Gianluca ma 9 lat.